Yeni başlayanlar hangi linux sürümünü kurmalı


Merhaba, Linux kullanmak isteyen windows ile farklarını merak eden, neden linux kullanmalıyız sorularına cevap arayanlar için rehber niteliğinde bir yazı olsun istedim..  Burada oturup windows mu linux mu tartışması yapmayacağız 👅 Dileyen istediğini kullanabilir.Öncelikle linuxu kullanma amacınız nedir ? Kendinize bu soruyu sorduktan sonra cevaplarınıza göre şu yolları izleyebilirsiniz.

# Bir bakıp çıkıcam => Bunun için sanallaştırma programlarını kullanabilirsiniz. (vmware workstation linux kurulumu youtube yazarak izleyebilirsiniz.)

# Daha performanslı oyunlar için => Linux genel anlamda kaynak tüketimi minumum seviyededir. İnsanlar buna aldanıp oyunlarda daha fazla performans alacağını düşünerekten linuxa geçmektedir. Oyunun linux desteği var ise windowstan taş çatlasın 3-10 fps fazla artışı oluyor. Oyunun linux desteği yok ise wine adlı programla açıyorsunuz buda -3 &-10 fps arasında değer kaybetmenize neden oluyor. Steamos un çıkmasıyla birlikte linuxta ki oyun sayısı gözle görünür şekilde artmıştır. Steam'deki linux oyunlarının listesi

# Yazılım işleri için => Linux bu konuda çok iyidir. Yıllarca windowsta kod yazmış birisi olarak; Güncelleme var bilgisayarı yeniden başlatayım mı abi valla başlatıcam billa başlatıcam :D Debuglarda donmalar, program kurarken yanlarında gelen saçma sapan toolbarlar vs vs  Linuxta bunlar yok iki satır kod yazarsın programın kurulur ardından başlarsın çatır çatır çalışmaya.

# Ücretsiz ve Güvenlik   => Linux ücretsizdir. Gerçi ülkemizde ki windowslarda korsan olduğu için insanlar windowsa  para vermiyor 👀 Windows üzerinde virusler backdoorlar cirit atabilir. İnsanlar bunu ya ben kimim ki beni takip etsinler gibi düşüncelere kapılabilirler. Ancak buradan en ufak fikir yürütürsek sizden topladıkları verileri ister satar isterlerse profilinize göre pazarlama ürünleri çıkartabilirler. Nasıl yani ? Örneğin hergün kullandığınız googlede aradığınız bir kelimeyi  facebookta reklam olarak görebiliyorsunuz. Olay tam olarak bu değil ama benzeri. Linuxta da ara sıra haberler dönüyor. Dirty Cowlar felan ancak linuxta kullanıcı birşeye yetki vermez ise içeriye giriş imkansız değil ama zordur. Tamamen sizin bilginize dayalı.

Kuruluma karar verdiniz ancak zilyon çeşit linux sürümü var hangisi ?

Linux puzzle gibidir, hepsinde ayrı ayrı zevkler alabilirsiniz. Başlangıç için sırf birileri size en iyisi bu dediğin için,kurulum yapmayın.  İngilizceniz yok ise debian ve türkçe kaynağı mevcut sürümlerden başlayabilirsiniz.

Sizlere tavsiye edeceğim linux sürümleri şunlardır (en iyisi en başta gibi algılamayın)::

  1. Ubuntu
  2. Linux Mint
  3. Debian
  4. Pisi Linux(yerli)
  5. Fux Projesi(yerli)

    Araştırabilrseniz daha fazla dağıtıma ulaşabilirsiniz. Linux kullanacak iseniz ezbercilikten çıkıp öğrenmeye gayret etmeye çalışacaksınız. Tıpkı windowsu öğrenmeye başladığınız gibi. Linuxta windowsta kullandığınız tüm programların alternatifleri var. Ancak öğrenmek çaba,zaman  ve sabır gerektiriyor. Yıllardır alışagelmiş bir işletim sisteminden size kopmak zor gelebilir :)
Aklınıza takılan bir soru veya kurulumlarda hata alırsanız yorum bırakın yardımcı olurum. İyi çalışmalar.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Reklam engelleyici uygulamalarını, blog sitemiz için kapatarak çalıştırın lütfen.

Bunu yapmak için; Reklam Engelleyici Bildirim Listesi sayfasına giderek yapabilirsiniz.

Teşekkürler!

×